SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Gräddkanna 5575501
nr 557 5501
Gräddkanna
Silver, 1846, Fougberg, höjd: 11
Kondition: bristningar, tennlagning
måndag 8 december 2008
kl 18:25:24
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Silver